Ako vybrať postroj pre psa?

Postroje pre psov sa môžu stať veľmi cennou pomôckou pri venčení. Je však potrebné vybrať správny typ a tiež správnu veľkosť. Aké typy existujú a ako vybrať postroj pre psa, ktorý bude vyhovovať práve tomu vášmu?

Postroje pre psov sa môžu stať veľmi cennou pomôckou pri venčení. Je však potrebné vybrať správny typ a tiež správnu veľkosť. Aké typy existujú a ako vybrať postroj pre psa, ktorý bude vyhovovať práve tomu vášmu?

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať postroj pre psa podľa aktivity

Postroje pre psov sú vhodné pre všetky rasy. Na rozdiel od obojku, ktorý môže psa škrtiť, postroj rozloží ťažnú silu na celé telo psa, a tak je pre neho pohodlnejší a nehrozí zranenie napr. chrbtice. V prvom rade si treba uvedomiť, ako chcete postro pre psa využívať, či len rekreačne, alebo aj športovo.

Podľa každodenného používania

Na rozdiel od obojku poskytuje postroj psíkovi viac pohodlia. Poskytuje 100 % kontrolu nad psom vo všetkých situáciách. Z postroja, pokiaľ je kvalitný a dobre sadne, sa totiž pes jednoducho nevyvlečie. Možno ho zaobstarať aj jednoducho len ako dizajnový doplnok, k zakúpení je celý rad originálnych designov a pestrofarebných postrojov.

Pri výbere treba tiež dbať na spoje, ktorých by malo byť čo najmenej, aby sa psovi postroj nezarezával do kože alebo ho nebrzdil v pohybe, prípadne neobmedzoval pohyb kĺbov.

Na behanie a iný šport

V súčasnej dobe je veľmi populárne so svojim psom vykonávať takmer akékoľvek športy. Behanie, plávanie, jazda na bicykli, prípadne ťahanie saní – to všetko vyžaduje špeciálnu výstroj. Tieto postroje sú šité tak, aby vyvíjali čo najmenší tlak na krk, rozprestreli ho na hrudník a boli pre psa čo najpohodlnejšie.

Než sa ale rozhodnete zveriť do ťažnej sily svojho miláčika, zvážte, či nebude viac cvičiť on s vami ako vy s ním. U veľkých plemien je zo začiatku nutné počítať s nejakým tým blatom na nose, než sa obaja parťáci zohrajú. Nezabudnite tiež na výstroj pre seba či psovoda, potrebný bude bežecký opasok alebo úväzky.

Proti ťahaniu

Postroj pre psa proti ťahaniu môže slúžiť aj ako výchovný prvok pre odnaučenie psa ťahať na vodítku. Dokáže psa pri prechádzke upokojiť, a to práve vďaka tomu, že necíti tlak obojku. Upínací systém u tohto typu vodítok je na hrudi – zastaví psa od ťahania a prenesie jeho pozornosť na stranu psovoda.

Tento typ postrojov býva navrhnutý s pomocou psích výcvikárov. Na začiatku môže psovi dlhšie trvať, než si na postroj zvykne, preto je potrebné dopriať mu čas.

Do auta

Postroje pre psa do auta sú vhodné predovšetkým na cestovanie a pri preprave. Postroj má širšie pruhy ako obvykle, aby neublížil a nezarezával sa v prípade prudkého zastavenia vozidla. Väčšinou má na chrbte oko, ktorým sa pretiahne bezpečnostný pás a zacvakne do poistky.

Postroje môžete použiť aj vonku pri prechádzke, len menším plemenám by mohlo vadiť, že sú trochu priestorovo výraznejšie, a tak by ich mohli obmedzovať v pohybe. Pokiaľ psíka prepravujete v aute bez prepravky, v žiadnom prípade nepoužívajte miesto postroja obojok! Prudké zastavenie alebo pád zo sedačky by mu mohli zlomiť väz.

Výber postroja pre psa podľa prevedenia

Tvar písmena "H"

  • Najobvyklejší je tvar, ktorý pripomína písmeno H

  • Postroj obopína psa okolo krku a hrudníka

  • Spojený je dvoma pruhmi

  • K vodítku sa pripína na krúžok umiestnený na chrbte

Tvar písmena "V"

  • Veľmi obľúbeným je postroj, pripomínajúci písmeno V

  • Oblečiete ho jedným pohybom

  • Dalo by sa povedať, že sa navlečie na nohy a jednoducho zapne za krkom na pracku

  • Trochu môže pripomínať sedadlo pre horolezcov

Aký kúpiť postroj pre psa - ďalšie parametre

Materiál

Väčšinou sa ako materiál používa nylon pre svoje vlastnosti a variabilitu pri výrobe. Niekedy je doplnený o látku so zdobením alebo rôznymi vzormi. Pri športových a cestovných postrojoch sa tiež často využíva flauš alebo iný mäkký materiál ako čalúnenie.

Najpevnejšie a najkvalitnejšie postroje sú však z pravej kože. Materiál je prírodný, takže je vhodný pre alergikov a pri správnom zaobchádzaní a ošetrení vydrží pomerne dlho. Postroje tiež bývajú doplnené o rôzne zdobenia vo forme kamienkov, nášiviek alebo korálikov. Praktickejší je však napr. reflexný postroj pre psa, ktorý zviditeľní psa aj majiteľa za tmy a za šera.

Veľkosť

Pri výbere je veľmi dôležité správne zmeranie obvodu hrudníka a krku psíka. Niektoré dĺžky sa však definujú pomerne zle, preto je vždy lepšie postroj najskôr vyskúšať, prípadne objednať viac veľkostí a tú nevhodnú vrátiť. Postroj nesmie psíka škrtiť okolo krku, ani za prednými nohami.

Čo však so šteňatami, ktoré ešte porastú? Pre tie sú vhodné nastaviteľné postroje s možnosťou úpravy veľkosti. Vyberte veľkosť, ktorá bude dobre sedieť pri najväčšom utiahnutí, aby postroj aspoň nejaký čas „rástol“ s vašim miláčikom.

Ďalšie špeciality

Na trhu je možné zakúpiť mnoho špecialít, ktoré sa nedajú zaradiť. Napr. postroje s batôžkami a úložným priestorom, ktoré môžu slúžiť na klasické prechádzky, pri športe aj pri dlhších túrach. Psík si tak sám môže niesť svoju malú výbavičku vrátane krmiva. Niektoré postroje sú uvádzané ako športové, ale dajú sa vďaka väčšiemu množstvu látky využiť v lete na ochladenie, pokiaľ ich pes nosí namočené.

Pre veľké plemená sú populárne postroje, ktoré majú v hornej časti rukoväť. Za to môžete psa držať pri chôdzi pri nohe a nepotrebujete vodítko. Tento spôsob ocenia predovšetkým vyznávači tézy, že pes má ísť pri nohe, alebo behať na voľno a počúvať.

Rada na záver

Postroje pre psov sú dnes veľkou módou. Mnoho pánov dáva svojim miláčikom postroje v domnení, že sú pre nich pohodlnejšie ako obojky. Pravdou však je, že pokiaľ pes rastie a učí sa chodiť na vodítku, klasický obojok býva vhodnejší.

Dôvod je prostý: postroj dáva viac priestoru na ťahanie práve preto, že pes na krku necíti tlak, ktorý by ho brzdil. Takže ak si prajete, aby váš pes na vodítku neťahal, nemá problémy s chrbticou a nejde o šport, voľte skôr pohodlný obojok.